Подписана новая редакция Отраслевого соглашения
30.03.2012 19:11

В феврале 2012 года в Киеве подписана новая редакция Отраслевого соглашения с изменениями и дополнениями. Это явилось результатом продолжительного переговорного процесса, в котором непосредственное участие принимали представители Днепропетровской территориальной организации Укруглепрофсоюза и ПАО «ДТЭК Павлоградуголь». Руководители трех сторон: Министерства энергетики и угольной промышленности Украины, собственников, действующих в угольной промышленности Украины, и всеукраинских профсоюзов угольной промышленности поставили свои подписи под важнейшим законодательным шахтерским документом, который уже месяц как вступил в законную силу. Со стороны собственников в числе подписантов Отраслевого соглашения выступила Компания ДТЭК.

Предлагаем читателям основные моменты вступивших в законную силу дополнений и изменений, которые являются важными для работников угольных предприятий частной формы собственности.

Источник: donbass.ua

Председатель Днепропетровской территориальной организации Укруглепрофсоюза Сергей Юнак, выступая с трибуны Конференции трудового коллектива шахты им. Н.И. Сташкова по подведению итогов выполнения двусторонних обязательств Коллективного договора и внесению изменений и дополнений в него на 2012-2013 годы, рассказал делегатам о важных завоеваниях профсоюза угольщиков, закрепленных новой редакцией Отраслевого соглашения.Председатель Днепропетровской территориальной организации Укруглепрофсоюза Сергей Юнак, выступая с трибуны Конференции трудового коллектива шахты им. Н.И. Сташкова по подведению итогов выполнения двусторонних обязательств Коллективного договора и внесению изменений и дополнений в него на 2012-2013 годы, рассказал делегатам о важных завоеваниях профсоюза угольщиков, закрепленных новой редакцией Отраслевого соглашения.

Доповнення та зміни до Галузевої угоди

між Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, іншими державними органами, власниками (об’єднаннями власників), що діють у вугільній галузі, і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості від 03.07.01 із доповненнями і змінами від 15.02.02 р., від 20.09.02 р., від 10.12.02 р., від 01.07.03 р., від 29.12.03 р., від 21.04.04 р., від 15.09.04 р., від 06.07.05 р., від 21.05.07р., від 15.07.08 р. та від 24.03.09 року

П. 3.2 викласти у наступній редакції:

«3.2 Положення Угоди є обов’язковими до застосування при укладанні угод, колективних договорів і індивідуальних трудових договорів для всіх Підприємств, що перебувають у сфері дії Сторін, незалежно від форм власності та господарювання (у тому числі тих, що здійснюють свою діяльність на умовах договорів, укладених у рамках державно-приватного партнерства), а також під час розгляду трудових спорів».

П. 4.6. абзац 1 викласти у наступній редакції:

«Сторона власників (роботодавців) зобов’яже Підприємства, що відносяться до їх сфери управління, при укладанні колективних договорів забезпечити виконання встановлених Угодою мінімальних соціальних гарантій працівникам та їхнім сім’ям та не обмежувати права трудових колективів у розширенні цих гарантій з власних джерел.».

П. 4.9. викласти у наступній редакції:

«4.9 Питання ліквідації, припинення юридичної особи (злиття, приєднання, поділу, перетворення), створення нових юридичних осіб шляхом виділу, перепрофілювання, перепідпорядкування або зміни форми власності підприємств, їх структурних (виробничих) підрозділів, передачі їх майна в оренду, лізинг, концесію, чи укладання ними інших договорів в рамках державно-приватного партнерства, розглядаються з обов’язковою участю органів Профспілок відповідного рівня».

П. 5.8. викласти у наступній редакції:

«5.8. Розірвання трудових договорів з працівниками підприємств, що приватизуються, з ініціативи Власника або уповноваженого ним органу забороняється протягом терміну, встановленого фіксованими умовами договору купівлі-продажу, але не менше 6 місяців від дня переходу до нього прав власності, за винятком звільнення на підставі пункту 6 ст. 40 Кодексу законів про працю України або вчинення працівником дій, за які законодавством передбачена можливість звільнення на підставі пунктів 3, 4, 7, 8 ст. 40 та пункту 1 ст. 41 Кодексу законів про працю України».

Доповнитирозділ 5 новим пунктом 5.9 наступного змісту:

«5.9. Сторона Роботодавців зобов’язується:

- не допускати без попередньої згоди з профспілками передачі робочих місць з робіт та професій, які мають постійний характер на вугледобувному (вуглезбагачувальному) Підприємстві, для виконання сторонніми організаціями та працівниками, які не знаходяться в трудових відносинах з Підприємством;

- у разі передачі вказаних робіт для виконання сторонніми організаціями при укладанні договорів з такими організаціями, на строк їх дії, передбачити збереження для працівників, які виконували роботу на робочих місцях вугледобувного (вуглезбагачувального) Підприємства, рівень заробітної плати та забезпечення безоплатним побутовим паливом (компенсації за нього) на рівні, не нижче діючого колективного договору Підприємства, умови безстроковості трудових відносин з працівниками».

П. 9.4.1 викласти у наступній редакції:

«9.4.1. Умови оплати праці, міжкваліфікаційні та міжпосадові співвідношення, розміри тарифних ставок і посадових окладів працівників Підприємств і організацій, включаючи працівників загальних (наскрізних) професій та посад, їхніх структурних підрозділів, що виконують роботи, які відповідають основній діяльності Підприємств вугільної галузі та шахтного будівництва, визначаються Додатком до розділу 9 Угоди (далі Додаток), чинним законодавством і впроваджуються в порядку та терміни, встановлені законодавством під контролем Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, яке забезпечує реалізацію державної політики щодо оплати праці та соціального захисту працівників вугільної промисловості.

Тарифні сітки (схеми посадових окладів) на підприємствах формуються на основі тарифних ставок робітників першого розряду, які встановлюються в розмірах, що перевищують законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати, та міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень розмірів тарифних ставок (посадових окладів), визначених у таблицях додатків до Умов оплати праці (додаток до розділу 9), якими враховані міжгалузеві, міжкваліфікаційні та міжпосадові співвідношення в оплаті праці. Тарифні ставки (оклади, посадові оклади) розраховуються шляхом множення мінімальної годинної тарифної ставки (мінімального місячного окладу), розрахованої згідно з п.9.4.2. цієї угоди, на коефіцієнти співвідношень розмірів годинних тарифних ставок (окладів) робітників і посадових окладів керівників, професіоналів, фахівців і технічних службовців, передбачених Додатком до розділу 9 цієї Угоди. При цьому мінімальними гарантіями в оплаті праці обов’язковими для всіх підприємств галузі, які знаходяться у сфері дії Угоди, є розмір тарифної ставки (мінімального окладу) робітників першого розряду, що розраховується із встановленого розміру мінімальної годинної тарифної ставки, яка розраховується із законодавчо встановленої мінімальної заробітної плати, збільшеної на коефіцієнти:

- 3,234 на підземних роботах;

-1,514 на роботах на поверхні шахт.

Для підприємств, які використовують інші системи оплати праці (оплата за грейдами тощо), коефіцієнти, що визначені у додатках до Умов оплати праці (додатки до розділу 9), починаючи з другого розряду, при самостійному встановленні у колективних договорах конкретних розмірів оплати праці (окладів, посадових окладів) – є рекомендованими, з урахуванням викладених у попередньому абзаці мінімальних гарантій для робітників першого розряду. На таких Підприємствах у виключних випадках внаслідок фінансових труднощів на умовах попередньо узгоджених з профспілками мінімальною гарантією з оплати праці для робітників будь якого розряду є досягнутий рівень заробітної плати кожного працівника, за умови виконання основних виробничих показників.

Сторони домовились забезпечити:

- темпи зростання реальної заробітної плати не нижче темпів зростання реального валового продукту за відповідний рік;

- щорічне підвищення середньомісячної заробітної плати працівників по галузі не менш ніж на 16 відсотків.

Норми колективного договору, що допускають оплату праці нижче від норм, визначених Генеральною, Галузевою угодами, але не нижче від державних соціальних гарантій в оплаті праці, можуть застосовуватися лише тимчасово, на період подолання фінансових труднощів Підприємства, терміном не більше як шість місяців.

П.9.4.2. абзац 1 викласти у наступній редакції:

«Перегляд діючих і введення нових тарифних ставок (окладів), посадових окладів працівників Підприємств проводиться самостійно в порядку і терміни, встановлені діючою на підприємстві системою оплати праці, з дотриманням соціальних норм і гарантій, передбачених діючим законодавством та цією угодою.».

П.9.5 абзац 3 викласти у наступній редакції:

«При підвищенні державного розміру мінімальної заробітної плати розміри тарифних ставок, посадових окладів і соціальних гарантій, передбачених цією Угодою, підлягають підвищенню в установленому законодавством порядку з обов’язковим підвищенням величини планового фонду оплати праці, а на Підприємствах, які мають іншу систему оплати праці, порядок збільшення посадових окладів та фонду оплати праці встановлюється у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, Генеральною та цією угодою».

П.11.1 викласти у наступній редакції:

«11.1 При ліквідації, припиненні юридичної особи (злитті, приєднанні, поділу, перетворенні), створені нових юридичних осіб шляхом виділу, перепрофілювання, перепідпорядкування, або зміни форми власності Підприємств, їх структурних (виробничих) підрозділів, передачі їх майна в оренду, лізинг, концесію Власник (роботодавець) його повноважні представники, приймають рішення із соціально-економічних питань після обов’язкового погодження з профспілковими органами відповідного рівня. Сторона Власників (роботодавців) зобов’язується забезпечити фінансування закриття Підприємств, що ліквідуються, відповідно до норм чинних законодавчих і підзаконних актів Угоді».

П.12.24 викласти у наступній редакції:

«12.24 З метою підвищення престижності шахтарської праці Власник встановлює щомісячну стипендію у розмірі не менше 15 % мінімальної законодавчо встановленої заробітної плати повним кавалерам знаків «Шахтарська доблесть» або «Шахтарська слава» і не менше 30% від мінімальної законодавчо встановленої заробітної плати повним кавалерам знаків «Шахтарська слава» і «Шахтарська доблесть», «Заслужений працівник ДВГРС» які працюють на підприємстві. На умовах, обумовлених колективним договором, Власник може виплачувати цю стипендію непрацюючим пенсіонерам. Почесні і заслужені шахтарі України та СРСР, Герої Соціалістичної праці отримують від підприємства, де вони працюють, щомісячну стипендію у розмірі 60 % від мінімальної законодавчо встановленої заробітної плати.

На умовах, обумовлених колективним договором, Власник може виплачувати цю стипендію і непрацюючим пенсіонерам. Особам, які мають право на отримання кількох стипендій, встановлюється одна – найбільша.».

В пункт 12.24 додати третій абзац наступного змісту:

«На умовах, визначених колективним договором Власник може встановлювати працівникам винагороду у зв’язку з ювілейними та святковими датами.».

П.12.25 викласти у наступній редакції:

«12.25 Сторона Власника з метою оздоровлення працівників, за участю профспілок, зобов'язується створювати умови для заняття працівників фізичною культурою та спортом, у тому числі і шляхом виділення приміщень та їх обладнання спортивним інвентарем.

Підприємства у порядку визначеному колективними договорами надають звільнення від основної роботи із збереженням середньої заробітної плати працівникам, що беруть участь у міжнародних, всеукраїнських, галузевих змаганнях (спартакіадах, турнірах, фестивалях тощо), на період участі в цих заходах.».

Доповнити пункт 12.27 абзацом 2 у наступній редакції:

«Сторона Власників (роботодавців) з метою вирішення соціально-побутових проблем багатодітних сімей працівників підрозділів Підприємства, працівників та колишніх працівників Підприємства, які мають інвалідність внаслідок травм, які отримані на виробництві, сімей робітників, які загинули на виробництві, розробляти та впроваджувати програми, які включають надання матеріальної допомоги на:

- лікування;

- забезпечення розвитку та реалізація потенційних можливостей обдарованих дітей.»

Доповнити новим пунктом 12.29. та викласти його у наступній редакції:

«12.29. У випадку, коли робітника смертельно травмовано у перший день роботи, роботодавець проводить одноразову доплату до страхових виплат, призначених згідно Закону «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» у розмірі різниці між середньомісячною заробітною платою по підприємству з тієї професії і розряду, за якими працював загиблий (розраховується за 2 календарні місяці роботи, що передують цьому випадку), та його тарифною ставкою (окладом).»

П.14.1.5викласти у наступній редакції:

«14.1.5. Членам виборних профспілкових органів, не звільненим від своїх виробничих або службових обов’язків, надається на умовах, визначених колективним договором, вільний від роботи час зі збереженням середньомісячної заробітної плати для участі у консультаціях, переговорах, виконанні інших громадських обов’язків в інтересах трудового колективу, а також на час участі у роботі виборних профспілкових органів та профспілкового навчання.

На час профспілкового навчання працівникам, обраним до складу виборних профспілкових органів підприємства, установи, організації, надається додаткова відпустка тривалістю до 6 днів із збереженням середньомісячної заробітної плати за рахунок роботодавця.»

П.14.2.3 викласти у наступній редакції:

«14.2.3 Члени виборних профспілкових органів звільняються від виробничої діяльності зі збереженням середньомісячної заробітної плати за рахунок роботодавця, на час участі делегата в роботі виборних органів профспілок (з’їздів, конференцій, Пленумів, Президій, Ради голів, комітетів).».